UKRAYNA EV FİYATLARI NASIL ?

UKRAYNA EV FİYATLARI

UKRAYNA EV FİYATLARI

Ukrayna Ev Fiyatları Nasıl Sizler İçin Araştırdık. Ukrayna’da ev alırken nelere dikkat edilmeli ,Ev Fiyatları Nasıl , Ukraynada ev Kiraları ne kadar ?

Ukrayna Ev Fiyatları Kievde ev fiyatları örneğini verecek olursak içi yapılı yeni dairelerin m2 fiyatları ortalama 1700$ civarındadır.

100m2 bir evin satış fiyatı 170,000$ ve kira getirisi ise 1,500$ civarındadır. Yani ev alıp kiraya vermeniz durumunda 9-10 yıl civarında kira getirisi ile o evi alabilmektesiniz.

Gayrimenkul almak için gereken belgeler nelerdir?

Pasaportunuz ile ülkeye giriş yapmanız ve Ukrayna’da vergi kimlik numarası almanız gerekmektedir. Oturum iznine gerek olmadan Ukrayna’da 4-5 iş gününde edinebileceğiniz vergi numaranız ile gayrimenkul alabilirsiniz.

Ukraynada Gayrimenkul nasıl alınır?

Ukrayna’da gayrimenkul alma işlemleri noterde gerçekleşmektedir. İnşaat şirketlerinden yeni yapılan binalardan daire alınacaksa ilk etapta inşaat şirketinin belirleyeceği noterlerde işlem yapmanız istenebilir.

(Burada noterin kontrolü de önem arz etmektedir) İnşaat şirketlerinden tapusu hazır olmayan evler alındığında öncelikle ön anlaşma yapılmakta ve parayı genellikle inşaat şirketinin banka hesabına transfer etmektesiniz.

Tapu hazır olduğunda ise tapu devri için yeniden notere giderek evin tapusunu üstünüze alabilmektesiniz.

2.el ev alımlarında ise yine noterlerde işlem yapılmaktadır. Ancak ödemeyi bu sefer elden ya da ev sahibinin banka hesabına transfer ederek yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise alış-satış sırasındaki evin değerinin ne kadar gösterildiğidir. Çünkü vergiler o fiyata göre ödenecektir.

Gayrimenkul alış ve satış vergileri ne kadardır?

Gayrimenkul satışlarında vergi hesaplanmasında satanın vatandaşlığı ve aldıktan sonra ne kadar sürede sattığı da önemlidir.

Ukraynada ev fiyatları nasıl?

Bir Ukraynalı satın aldığı bir gayrimenkulü 3 yıl içerisinde satarsa ya da 1 yıl içerisinde birden fazla ev satarsa;

Satıcı, toplamda evin yasal satış fiyatı üzerinden %1 devlet harcı, %1.5 askerlik fonu, %5 gelir vergisi öderken alıcı %1 emeklilik fonuna ödeme yapmaktadır. Evin yasal satış fiyatından alıcı-satıcı toplamda % 8.5 oranında vergi ödeyeceklerdir.

Bir Ukraynalı satın aldığı bir gayrimenkulü 3 yıldan sonra satarsa;

Satıcı evin yasal satış fiyatı üzerinden %1 devlet harcı, %1.5 askerlik fonu öderken alıcı ise sadece %1 emeklilik fonuna ödemektedir.(Vergileri kimin ödeyeceğine satıcı-alıcı ortak karar vermektedir. Bazı satıcılar tüm vergileri alıcının ödemesini isteyebilmektedirler)

Toplamda evin yasal satış fiyatından alıcı-satıcı %3.5 oranında vergi ödeyeceklerdir.

Bir yabancı ise satın aldığı bir gayrimenkulü 3 yıl içerisinde satarsa;

Evin yasal satış fiyatı üzerinden %1 devlet harcı, %1.5 askerlik fonu ve evin yasal satış fiyatı üzerinden %18 gelir vergisi öderken alıcı ise %1 emeklilik fonu ödemesi yapacaktır.

Toplamda evin yasal satış fiyatından alıcı-satıcı %21.5 oranında vergi ödeyeceklerdir.

Bir yabancı satın aldığı bir gayrimenkulü 3 yıldan sonra satarsa;

Yabancı satıcı %1 devlet harcı, %1.5 askerlik fonuna ödeme yaparken alıcı %1 emeklilik fonuna ödeme yapmaktadır. (Vergileri kimin ödeyeceğine satıcı-alıcı ortak karar vermektedir. Bazı satıcılar tüm vergileri alıcının ödemesini isteyebilmektedirler)

Toplamda evin yasal satış fiyatından alıcı-satıcı %3.5 oranında vergi ödeyeceklerdir.

Bilgilendirme: Ev alırken emlakçı ya da broker/danışmanlarla çalışırken evin reel satış fiyatı üzerinden ev fiyatına göre %2-5 arasında komisyon alınmaktadır.

Gayrimenkul alımında Şehirler bölgeler arasında heryerde olduğu gibi farklar vardır.

Ukraynada da bölge bölge gayrimenkul fiyatlarına bakabileceğiniz birçok internet sitesi bulunmaktadır bunlar

https://lun.ua/

https://100realty.ua/

https://www.olx.ua/

UKRAYNADA EV ALMAK (VİDEO)

moldova ev almak
http://www.gagauzturkleri.com/index.php/2020/10/19/moldovada-ev-arsa-nasil-alinir/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments