Gagavuzlar Kimdir ?

Gagavuz Türkleri. Gagavuz Türkleri Kimlerdir ?

gagavuzlar kimdir

gagavuzlar Kimdir?

Gagavuzlar Kimdir , Gagavuz Türkleri kimlerdir ? Gagavuzlar Hangi dili konuşuyorlar Gagavuzların Dini nedir ? Dünyada Ne kadar Gagavuz yaşıyor.

Gagavuzların kökeni.

Yıllarca Gagavuzlar hakkında araştırmalar yapan  Prof. Dr. Harun Güngör ,  Gagavuzlar Kimdir Gagavuzların kökeni hakkında merak edilenler için şunları söylüyor .

Gagavuzlar Orta Asya’dan Balkanlara,  Karadeniz’in Kuzeyinden göç eden Peçenekler , Uzlar , Kıpçaklar ile 13 cü Yüzyılda Anadolu topraklarındaki Moğol istilasından , Balkalara göçen İzzettin Keykavusa bağlı kavimlerin karışması ile oluşan sentez bir topluluktur.

Balkanlarda Birçok millet birbiri içine geçmiştir . Birbiri içine geçen bu türk kavimleri zamanla Oğuz asimilasyonuna uğrayarak Balkanlarda Gagavuz halkını meydana getirmişler dir .

 

Gagavuzların Dini Nedir ?

Karadenizin Kuzeyinden Balkanlara göç eden Türk kavimleri bu bölgelerde Ortodoks Hristiyan topluluklarla karşılaşmışlardır .

Prof.Dr İlber ORTAYLI’ya göre Türk Toplulukları göç ettikleri bölgelerde Kendilerinden daha kalabalık olan bu topluluklara kolayca uyum sağlayabiliyor din ve gelenekleri kendine göre yorumlayarak asimile olmadan bu topluluklar içerisinde varlıklarını sürdürebiliyorlar .

Bu tezden hareketle Balkanlara göçen Gagavuzlar zamanla Ortodoks Hristiyanlığı Din olarak benimsemişlerdir.

Gagavuzlar Ortodoks Hristiyan olmakla beraber Eski dinleri olan şamanlıktan gelen birçok adeti günümüzde bile yaşatmaktadırlar Hristiyan Halklar içerisinde Kurban ve adak Kurbanı geleneğini devam ettiren tek halk Gagavuzlardır .

Gagavuz Arması

Gagavuzlar Nerde Yaşıyor ?

Dünya Üzerinde yaklaşık 350 bin Gagavuz Türkü yaşamaktadır . Gagavuzların 250 bin kadarı Moldovaya Bağlı Gagavuz Özerk Bölgesinde yaşamaktadır , Moldovadan sonra 30 bin Gagavuz Türkü Ukrayna Odesa Bölgesindeki köylerde yaşamaktadır.

Geri kalan Gagavuzlar Ağırlıklı olarak Rusya Federasyonu ,Türkiye Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere Dünyanın değişik bölgelerine dağılmışlardır.

Gagavuzların Dili.

Gagavuzların Anadili gagavuzcadır , Dil bilimciler Gagavuzların konuştuğu dili batı Oğuz grubunda bir türk dili olarak tanımlar.

Bazı Türkologlar Gagavuzcayı ayrı bir dil veya lehçe saymayarak Türkiye Türkçesinin Rumeli ağızlarına dahil etmişlerdir.

Gagavuzlar geçen zaman içerisinde iç içe yaşadıkları toplumların etkisiyle Romenceden ve Rusçadan birçok kelime gagavuz diline girmiştir.

Günümüzde Gagavuzyada Köylerde gagavuzca konuşulmasına rağmen Şehir merkezlerinde Rusça konuşulmaktadır Gagavuzca günden güne unutulmakta çocuklar ve gençler tarafından bilinmemektedir.

Gagavuzların buyuk bir kısmı ekonomik nedenlerle Moldova Gagavuzyadan başka ülkelere göç etmektedir. Gagavuzların yurtdışında dünyaya gelen çocukları bu ülkelerde anadillerini öğrenmeden büyümektedirler , ülke dışındaki ikinci nesil anadilini hiç bilmemektedir.

GAGAVUZ DİLİ
5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Şevket Çal
Şevket Çal
1 yıl önce

Selam olsun Gökoğuz kardeşlerime,
Dillerine sahip çıkmaları dileğimle.