MOLDOVADA EV FİYATLARI NASIL ?

MOLDOVADA EV ARSA NASIL ALINIR ?

moldova ev almak

Moldovada Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir . Aydın Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu şu an Moldovada Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı olan Vasile Varanita. Moldovada Ev Fiyatları nasıl ve Arsa Alımı Nasıl yapılır Takipcilerimiz için cevaplandırdı .

Selam Vasile Bey Moldovada Türkçe Bilen ,Moldovalı Profesyonel Bir Gayrimenkul Danışmanı ile tanışmak beni çok memnun etti . Öncelikle Türkçeyi nasıl öğrendiniz bunu öğrenebilirmiyiz.

Merhabalar,Üniversiteyi Türkiye’de okumaya karar verdim , bu yüzden Türkçe’yi herhangi bir dil kursuna gitmeden Türkiyedeki üniversite hayatım sırasında öğrendim.

Moldovada Ev Fiyatları Vasile Varanita soruları cevaplandırdı

Türkiyede kaç yıl yaşadınız Üniversitede hangi bölümden mezun oldunuz ?

Türkiyede 5 yıl yaşadım, İstanbul Aydın Üniversitesinde Mimarlık bölümünü okudum.

Türkiyede Üniversiteyi bitirenler genelde Türkiyede iş buluyor ve yaşamaya başlıyor siz neden Moldovaya döndünüz ?

 Türkiyeda hayat  ve çalışma şartlarından memnundum fakat , ailevi nedenlerden dolayı Moldovaya dönmek zorunda kaldım.

Türkiye ve Moldovada yaşam arasında ne tür farklılıklar var Türkiyede özlediğiniz şeyler varmı ? Türkiyeye gelip gidiyormusunuz ?

Türkiye ve Moldava arasında günlük yaşam ve kültürel farklar olsada, yaşam ve iş hayatı açısından pek farklı sayılmazlar. İki ülkede gelişmek ve rahat yaşam sürmek için uygun olanakları sağlıyor. Türkiye ye sık sık gidiyorum, ailemin bir kısmı orada olduğu için Türkiyeye büyük bir özlem duyuyorum.

Moldovada Emlakçılık Mesleği..

Moldovada Biz Türklerin en meraklı olduğu sektörleden olan Gayrimenkul Sektöründe Profesyonel danışmanlık yapıyorsunuz . Türkiyede en az güvenilen kişilerin başında maalesef Gayrimenkul Danışmanları bizim tabirimizle emlakçılar geliyor . Gecen yıl bir düzenlemeye sokulup sertifika ve evrak zorunluluğu getirildi. Türkiyede dönem dönem tüm meslek grupları emlak komisyonculuğu yapıyor bu sektörde bir düzen henüz yok . Moldovada Durum nasıl Danışmanlık için sertifika veya eğitim proğramları varmı Moldovadada isteyen herkes bu işi yapabiliyormu ?

Emlakçılık açık bir sektör olduğu için, bu işi herkes yapabiliyor, ama artık emlak sektöründe belirli kıstaslar oluştu. Moldovada  Emlakçılık eğitimi şu an mevcut değil, ama satış teknolojileri ve satış psikolojisi eğitimi alarak profesyonel özelliklerini geliştirebilirler. Özel eğitim almış şeffaf ve resmi olarak bu işi sürdüren insanlar bu piyasanın içinde düzgün işler çıkarabiliyor.

Moldova Emlak Piyasası Nasıl ?

Gelelim Moldova Emlak piyasasına Türkiyede Ev Arsa yatırım aracı olarak görüldüğünden gerek kira elde etmek gereksede uzun vadede satıp kar elde etmek amacı ile yediden yetmişe parasını biriktiren herkes bir gayrimenkul alma peşinde .Moldovalılar Gayrimenkule nasıl bakıyor Moldovada Ev fiyatları ne kadar oradada gayrimenkul bir yatırım aracı olarak görülüyor mu ?

Son on yılda Moldova’da büyük inşaat firmaları proje yürüttüğü için insanlarda yatırım odaklı düşünerek  gayrimenkul sektörü de yer almaya başladı.

Çalıştığınız ofisin portfoyleri ağırlıklı olarak hangi bölgede ağırlıklı olarak ticari gayrimenkulmu, konut üzerinemi çalışıyorsunuz ?

Ofisimizin konumu başkent Kişinev’in merkez noktasında olmak üzere, ekibimiz bölge bölge ayırılmış vaziyettedir. Tüm şehre hizmet vermektedir , seçtiğimiz ya da ayrı bir bölgeye önem vermiyoruz ; konut, ticari ve gayrimenkul tüm bölümlere göre profesiyonel ekibimiz bulunmakta.

Pandemi süreci oradaki gayrimenkul piyasasını nasıl etkiledi Türkiyede Müstakil ve bahçeli balkonlu evlere talep artı Moldovada Ev fiyatları durumu nasıl ?

Moldova’da insanlar büyük ve kalabalık sitelerden başkent Kişnev’in yakınlarında ki köylerden bahçeli ev ve villalara taşınmaya başladılar.

Moldovada Ev Arsa Alımı yaparken Nelere Dikkat etmemiz gerekiyor..

Türkiye Moldova arasında ortak sınır olmasada mesafe olarak yakın ve ilişkileri çok iyi iki komşu Ülke . Türklerle Moldovalılar arasında binlerce evlilik var . takipcilerimizden Moldovada Gayrimenkul nasıl alabiliriz nerden almalıyız şeklinde cok sorular alıyoruz . Bu konuda kısa kısa sorular sorucam

Yabancılar Moldovadan Konut ,Arsa ,Bahçe, İşyeri alabiliyormu?

Moldova’nın yasalarına göre vatandaş olmayanlar yanlızca konut yada iş yeri satın alabiliyorlar ,konut yda işyaeir almak isteyenlerin önce oturum izni alması gerekiyor . Şahısların Arsa veya bahçe alımı yasak arsa veya bahçe almak isteynelerin Moldovada şirket kurmaları gerekiyor Şirket kurduktan sonra şirket adına tarım arazileri ve bahçe almak mümkün  ama önümüzdeki günlerde bu konuda  bir değişiklik bekleniyor,

Gayrimenkul Alımına Vatandaşlık varmı ?

Belirli Bir Gayrimenkul alımına Türkiyede olduğu gibi oturum izni yada vatandaşlık gibi avantajlar varmı

Moldovada gayrimenkul aliminda oturma izini verilmiyor, zaten oturum izniniz varsa konut alabiliyorsunuz, ama 300bin eurodan fazla bi değere sahip, gayrimenkul ya da is yeri aliminda vatandaşlık yada uzun sureli oturum izni alınabiliyor.

Türkiyede Daireler oda sayısına ve metrekaresine göre satılıyor ilanlara baktığımızda genelde sadece metrekare yazıyor Moldovada Ev fiyatları nasıl belirleniyor, sıfır daireler odaları mutfağı bölünmedenmi satılıyor.

Moldovada emlakçıdan emlakçıya göre değişiklik gösterebiliyor Realist Estate Agency olarak biz m² , oda sayısı ve daire planı gibi detaylara yer veriyoruz. eski sistem ile çalışan gayrimenkulcüler 20 yıl önceki üslubu koruyarak davrandıklarından müşterinin daire hakkındaki  bilgileri anlaması zor olabiliyor. Yaşca büyük müşterilerin de daha kolay anlıyabilmeleri için bazen eski tip anlatım yada sunum tarzı kullanılabilir.

Moldovada ev arsa alımı yaparken veya herhangi bir gayrimenkul almak isteyenler nelere dikkat etmeli.

Moldovada veya herhangi bir ülkede olduğu gibi önemli olan 3 etken vardır. Yeri (konumu) ve fiyatı, ekspertiz raporuna dikkat edilmelidir, bu 3 önemli adım ile uygun ve doğru bir alışveriş sağlanabilir, ve birde müşterilerde resmi olarak emlak işi yapan legal gayrimenkul danışmanları ile çalışmalılar .

Yatırım amaçlı Gayrimenkul alanlar genelde yıllar arasında değeri artmışmı ona bakıyor  son 3-4 yıllık Moldova piyasasını ele alırsak tabi bölge bölgede değişir genel olarak yükseliyormu düşüyormu aynımı ? 

 Ülkemiz son 5 senedir konut gayimenkul sektöründe yükselişte. İnşaat firmalarının az oluşu ve yapılan konut sayısının az olmasından dolayı son 10 yılda gayrimenkul fiyatları hep yükseliyor.

Moldovada Ev Arsa Alımı Yaparken Kırsal Bölgelerde nelere dikkat etmeliyiz.

Kırsal Bölgelerde birçok boş ev var kırsalda köylerde ufak yerlerde ev almak isteyenler nelere dikakat etmeli tavsiyeleriniz nelerdir.

Kırsal bölgelerde ev almak çok kolay, fakat dikkat edilmesi gereken şeyler var elektirik,su, doğal gaz, ulaşım, en yakın hastahane kaç km uzaklıkta marketler ne kadar uzaklıkta dikkat edilmesi gereken en önemli etkenler bunlar ve bu problemler Moldovada kısa sürede çözülmüyor bazı prosedurler yıllar alabiliyor.

Türkiyede Kira geliri içinde birçok kişi gayrimenkul alıyor Moldovada kira durumları nasıl kiralar euro olarakmı alınıyor Kira getirisi için ev yada dukkan almak isteyenlere  tavsiyeleriniz nelerdir hangi bölgelere bakmalılar. Maliyet kira getiri oranları vergi oranları nasıldır ?

 Moldova da  kira için gayrimenkul almak çok avantajlı, kiralar euro bazında alınıyor, her hangi bir gayrimenkulun rantabil olması için, alış fiyatindan 7% yıllık kşra geliri olması idealdir yani ortalama 14 yılda geri dönüşüm olmalı, bizim ülkede aylık gelir oranı konut değerinin 8%-9%’u yani 11-12 yılda geri dönüşüm oluyor bu avantajdan dolayı fiyatlar da sürekli artmaktadır talep çok olmasına rağmen, inşaat firmalarında yeterince konut üretilemiyor, Başkent Kişinevde ortalama kira fiyatları 250-500 euro arasında kira gelir vergisi %10 oranında..

Yabancıların Moldovada gayrimenkul piyasasına ilgisi nasıl yabancılar gayrimenkul alıyormu en çok hangi ülke vatandaşları ilgi gösteriyor.

Moldovada su anda, gayrimenkul alanında yatirimci olarak ilk sirada tabikide Turk firmaları , gayrimenkul yatirim yapan ya da isteyen Turk vatandasları ardından, Italyan, Rus ve Arap ülkeleri vatandaslari geliyor, Buyuk yatirimci olarak ornek versek, kirsan, Suma holding gibi buyuk hodingler Moldovanin piyasasinda iş yapıyorlar

Yıllık ev vergileri nasıl Moldovada  gayrimenkul alan kişi metrekareye göre ne kadar vergi ödüyor.

 Moldova da gayrimenkul vergisi, kadastro degerinden 12%  kadastro değeri gayrimenkulun değerinin 3 te biri civarında oluyor genelde senelik 1000 leyi geçmiyor 50 euro civarında metrekareye görede ödeniyor ancak kadastro değerinde ödemek daha avantajlı oluyor yılda bir kere ödeniyor.

Sizin yabancı muşterilere yönelik bir çalışmanız varmı varsa nelerdir.Moldovada Tapu işlemlerindeki vergi ve gayrimenkul danışmanı Hizmet bedeli oranları ne kadar.Tapu ve resmi işlemlerede yardımcı oluyormusunuz ?

Benim calistim firma, ve ben tabikide her turlu danismanligi yapiyorum, firmamizda, Avukat, Brokerlik, Ipotek, kredi ve mikrokredi danismanligi yapıyoruz, Danismanlik hizmet bedeli de 0, Musteri yonlendirmek, danismak, veya yardim etmek bizim isimizdir, cunku bizimle calisan musteri bizimle satin alabilir ya da bizimle satabilir, o yuzden, aldigimiz komisyon bedeline girer, komisiyon bizim ulkede, sadece saticiden alinir, satin alan sadece noter bedeli oder!

 Moldovanın geleceğini nasıl görüyorsunuz ?

Moldovanin gelecegini aydin goruyorum ama buda dış yatırımların artmasıyla olabilir, biz bir sey uretemedigimiz surece, turistik bir ulke de olmadığımızdan, gelecegimiz bizim üretim yapmamız ve ülkemize gelecek yatırımcıların elinde.

Sorularımıza  yanıt verdiğiniz için teşekkur ederiz sizinle iletişime geçmek isteyebilecek takipçilerimiz için adres ve iletişim bilgilerini verebilirmisiniz

 Realist estate agency

https://www.realist.md/

Vasile Varanita – +373 78888208

vasile.varanita@realist.md

Röportaj :Ferhat ÖZMEN

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments