GAGAUZYANIN ANAYASAL STATUSU DEĞİŞECEKMİ

GAGAUZYANIN ANAYASAL STATUSU DEĞİŞECEKMİ

Dışişleri Bakanımız Mevlut Çavuşoğlu Moldova ziyaretinde birkaç kere dile getirdiği Gagauz Özerk Yeri’nin özerklik statüsünün Moldova Anayası’nda güvece altına alınma problemi nasıl çözülecek Mevcut cumhurbaşkanı  İgorDodon ile Gagauz yönetiminin ilişkileri çok sıcak ama Anayasa konusunda şuana kadar bir ilerleme sağlanamadı. Şuanki haliyle Gagauzya yönetimi cok az yetkisi olan sembolik bir yönetim gibi görünüyor Bildiğiniz gibi Gagauzyönetiminin vergi toplama yetkiside elinden alındı savcısını atayamıyor sizce bu problem çözülebilirmi Mevcut Moldova Hükümeti yada gelecekteki Moldova hükümetleri bu konuda adım atacaklarmı ?

24 Aralık 1994 tarihinde Moldova Parlamentosu’nda Gagauzya’nın özerklik statüsü onaylandığında, özerklik yasalarının Moldova Anayasası ile uyumlaştırılması öngörülmüştü. Moldova’daki siyasi sorunlardan da kaynaklanan nedenle uyumlaştırma işlevi bugüne kadar yapılmamış, özerklik için esas olan 3 maddede gereken düzenlemeler gerçekleşmemiştir. Bu konu 2016 ve 2017 yıllarında Moldova Parlamentosu gündemine alınmış ancak bu amaçla kurulmuş komisyonun çalışmaları siyasi nedenlerle sonuçsuz kalmıştır. Bu dönemde tarafımdan oluşturulan AB ve AGİT Daimi Temsilcileri, ABD ve bazı Avrupa ülkeleri Büyükelçiliklerinin katıldıkları Gagauzya’ya destek gurubu, söz konusu 3 yasanın beklentilerimiz doğrultusunda onaylanması için Parlamento nezdinde çeşitli girişimlerde bulunmuştu. Bu konudaki çalışmalarımı, sürdürdüğüm girişimleri ve oluşturduğum büyükelçiler grubunu Başkan İrina Vlah ve Topluşu Başkanı Vladimir Kıssa iyi bilmektedirler

 Bundan sonraki süreçte özerkliğin gerektirdiği gibi işlemesi ve yetkilerinin verilmesi için gerek Başkan İrina Vlah’ın , gerek Halk Topluşu Başkanı Vladimir Kıssa’nın özerkliğin gerektiği gibi çalışması için sözkonusu yasaların Parlemento onaylanması amaçlıyla girişim ve görüşmelerde bulunacaklarına inanıyorum. Ayrıca Gagauzya’da iyi tanınan iş insanımız Rafet Köksal ile evli soydaşımız Moldova Parlementosu Üyesi ve Türkiye- Moldova Parlementolar arası Dostluk Grubu eşbaşkanı İvanna Köksal’ın da bu konuda üzerine düşeni yapacağını düşünüyorum.

FERHAT ÖZMEN

GAGAUZ TÜRKLERİ DAYANIŞMA GRUBU,

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments