KOMRAT’TA BAŞKONSOLOSLUĞUMUZUN AÇILMASI TARİHİ BİR OLAY..

EMEKLİ BÜYÜKELÇİ HULUSİ KILIÇTAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

2016 – 2018 yılları arasında  Türkiyenin  Kişinev Büyükelçiliği görevini yapan Görevde olduğu dönemde yaptiği hizmetlerden dolayı Gagauzların  “Hulusi Baba” diye adlandırdıkları emekli Büyükelçi Hulusi KILIÇ Komrat Başkonsolosluğunun kuruluş hikayesini , Türkiye Moldova ilişkilerini , Gagauzlar  ve Türk Dünyası üzerine çalışmalarını Gagauz Türkleri Dayanışma Grubu Takipçileri için değerlendirdi.

Sayın Büyükelçim geçen hafta  Gagauzya  için tarihi bir gün  yaşandı   Türkiye Gagauzyanın başkent Komratta bir Başkonsolosluk açtı Türkiyenin Komratta Başkonsolosluk  açmasını planlayan ve ilk çalışmaları yapan diplomatımız olarak bu olayın hikayesini sizden  dinleyebilirmiyiz. 

Neden ve nasıl  karar verdiniz zorluklarla karşılaştınızmı ?

27 Ağustos’ta Gagauzya için tarihi bu gün yaşandığı sözünüze katılıyorum. Komrat’ta Türkiye’nin Başkonsolosluğunun açıldığı 27 Ağustos, hem Gagauzya, hem Türkiye- Moldova hem de Türkiye- Gagauzya ilişkilerinin geleceği bakımından tarihi bir gündü. Komrat Başkonsolosluğunun açılmasının fikir babası olmaktan ve gerekli yasal süreci tamamlamaktan, ayrıca 27 Ağustosta açılışı görmekten büyük gurur ve mutluluk duydum. Bana bu gururu yaşattığı için Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na , Dışişleri Bakanlığımızın yetkililerine, Moldovalı yetkililere ve Gagauzya Başkanı Sayın İrina Vlah’a, Başkan 1. Yardımcısı Vadim Çeban, Dışişleri Bakanı Vitali Vlah’a teşekkür ederim.

Gagauzya Başkanı İrina Vlah’la Birlikte

2016 Eylül ayında Moldova’da göreve başladıktan sonra sık sık Gagauzya’ya gittim ve Gökoğuz kardeşlerimin Anadolu Türklerinden farksız olduklarını gördüm. Asırlar geçmesine rağmen, Türklüklerini, dillerini ve kültürlerini koruduklarını gördüm. Bu durum beni çok etkiledi. Başkan İrina Vlah’in benimle yakın işbirliği yapma arzu ve niyeti işlerimi kolaylaştırdı. Kendisiyle ya Komrat’ta ya Kişinev’de sık sık görüşüyorduk.

Gagauzya’ya kalıcı ve önemli hizmetlerde bulunduğuma inanıyorum. Bu bağlamda Başkan İrina Vlah ile davetimiz üzerine Gagauzya’ya gelen Altındağ eski Belediye Başkanı, dostum Veysel Tiryaki ile Türkiye Belediyeliler Birliği eski Genel sekreteri dostum Hayrettin Güngör’le işbirliğimiz sonucu gerçekleşen Komrat yeni Gençlik Merkezi ve Çadır Lunga’da yeni Huzurevinin yapımı ile Komrat Kültür Merkezinin yenilenmesi önemli ve kalıcı hizmetler arasında yer almaktadır. Bu süreçte Başkan İrina Vlah’ın yardım, gayret ve işbirliği takdire şayandır.

Komrat’a her gidişimde Gagauzya’ya hizmet aşkımı artıyordu. Sonuçta Türkiye’nin Gagauzya için geleceğe dönük kalıcı bir hizmet yapması gerektiğini düşündüm.

5-6 Mayıs 2017 tarihinde Dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım Moldova’ya resmi ziyarette bulundu. Başbakanımıza bazı Bakanların yanı sıra Dışişleri Bakanlığımız da refakat etmişti. Sayın Başbakanımızın ziyareti Başbakan düzeyinde Moldova’ya yapılan ilk resmi ziyaretti.

Başbakan Binali Yıldırım

Ziyaret sırasında Sayın Bakanımıza Komrat’ta bir konsolosluk açılması ve Türk ve Moldova vatandaşlarının karşılıklı olarak, pasaport yerine , kimlik kartlarıyla seyahatine ilişkin bir anlaşma yapılması konularında fikirlerimi arz ettim. Sayın Bakanımız sağolsun, her iki fikirimi beğendi ve süreci başlatmam için gerekli talimatı verdi . Bu bağlamda ziyaret sonrasında Komrat Başkonsolosluğunun açılması ve kimlik kartlarıyla seyahate dair anlaşmanın hazırlık süreçleri başladı. Sonuçta 2017 yılı sonuna kadar Türk ve Moldova Hükümetleri’nden Komrat’ta Başkonsolosluk açılmasına ilişkin kararlar çıktı. Böylece gerekli yasal süreç tamamlanmış oldu. Ayrıca kimlik kartlarıyla seyahati öngören anlaşma metni üzerinde mutabakata varıldı.

Bu anlaşma Sayın Cumhurbaşkanımızın 2018 Ekim ayında Moldovaya yaptığı ziyaret sırasında imzalandı. 30 ocak 2018 tarihinde Kişinev’den ayrıldığım gün Başkonsolosluk binası için yer bakmaya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet Moldova’ya geldi. Daha sonraki süreçte Komrat’ta Başkonsolosluk için bina kiralandı ve içinde tadilat yapıldıktan sonra hizmete hazır hale getirildi. Başkonsolosluğumuz 27 Ağustos’ta Sayın Bakanımız , Başkan İrina Vlah ve Moldova Dışişleri Bakanı Oleg Tulea tarafından resmen hizmete açıldı. Komrat’ta, Başkonsolosluğunun açılmasını 43 yıllık meslek hayatımın en önemli, gerekli ve stratejik hizmeti olarak değerlendiriyorum.

Başkonsolosluğun ülkemize, Gökoğuz soydaşlarımıza ve Bölgeye hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Başkonsolosluğun açılmasının Gagauzya Moldova Türkiye ilişkilerinde nasıl bir etkisi olacak Kişinevdeki  Büyükelçiliğimiz haricinde ne gibi işlevleri olacak. ? 

           Moldova dost bir ülkedir. Ortak sınır olmamasına rağmen Moldova’yı komşu ülke gibi görüyoruz.  İki ülke arasında güven vardır. Moldova’da Gökoğuz soydaşlarımızın  yaşaması Türkiye-Moldova ilişkilerine özel önem katmaktadır.

          Komrat’ta Başkonsolosluğumuz açılmadan önce Moldova’da sadece Büyükelçiliğimiz vardı. Şimdi Moldova’da 2 resmi temsilciliğimiz oldu.  Büyükelçiliklerin ev sahibi ülkelerle kendi ülkesi arasında siyasi, ticari, ekonomik, turizm ve sosyal ilişkileri  geliştirme ve derinleştirme misyonu bulunmaktadır.

           Büyükelçilikler bünyesinde Konsolosluk şubesi bulunmaktadır. Konsolosluk şubeleri genel olarak kendi vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum-ölüm  gibi vatandaşlık işlemlerini yürütülmektedir. Ayrıca  bulunduğu ülkenin vatandaşlarının varsa vize, belge onayı, imza tastiki  gibi işlerini yaparlar.

Başkonsolosluklar ise siyasi işler dışında, ekonomik, ticari, sosyal, kültürel, turizm  konularıyla  ilgilenir. 

Kişinev Büyükelçiliğimiz, Komrat Başkonsolosluğumuz açılmadan önce Türkiyenin Gagauzya ve Başkonsolosluğunun görev bölgesindeki diğer Moldova şehirleri arasında ekonomik, ticari, sosyal, kültürel ve turizm alanlarında ilişkilerinin gelişmesi için çalışmaktaydı. Bu görevleri bundan sonra Komrat Başkonsolosluğumuz yürütecek. Kişinev Büyükelçiliğimiz başta Moldova ile ikili siyasi ilişkiler olmak üzere diğer alanlardaki ilişkilerinin gelişmesine daha fazla zaman ayıracaktır. Komrat Başkonsolosluğumuz ağırlıklı olarak Türkiye ile Gagauzya ve görev bölgesindeki diğer Moldova şehirleri arasında ekonomik, ticari, sosyal, kültürel ve turizm ilişkilerinin gelişmesi için çalışacaktır. Başkonsolosluğumuz böylece Gagauzya’nın kalkınması ve soydaşların  Türkiye  ile bağlarının  güçlenmesine önemli katkıda bulunacaktır. 

FERHAT ÖZMEN

GAGAUZ TÜRKLERİ DAYANIŞMA GRUBU

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments