Moldovaya Araçla Nasıl Gidilir ?

MOLDOVAYA ÖZEL ARAÇLA NASIL GİDİLİR

Moldovaya Araçla Nasıl Gidilir. Kendi Araçları ile gitmek isteyenlerin bilmesi gereken kurallar Nelerdir .Moldovaya Araçları ile seyahat etmek isteyenler için hazırladığımız dosya.


Bilindiği gibi Moldovaya Kimlikle seyahat geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girdi ,Birçok kişi araçlarına atlayarak kimlikleriyle Moldovaya seyahat etmenin mümkün olup olmadığı soruyor.Moldovaya Araçla Nasıl Gidilir Bu konuyu merak edenler için bir dosya hazırladık.

MOLDOVA’YA KİMLİKLE GİDİLEBİLİYOR.

Moldovaya kimlikle seyahat mümkün ancak Moldova ile kara sınırımız bulunmadığından dolayı aracımızla gitmek istediğimizde Bulgaristan ve Romanya topraklarından geçmek zorundayız.

Bulgaristan ve Romanya Avrupa Birliği üyesi olduklarından dolayı herhangi birinden alacağımız cok girişli transit vizesi
ile bu iki ülkeden aracımızla geçmemiz mümkün (Genellikle Bulgaristan Tarnsit vizesi tercih ediliyor).

Bunun yanı sıra yola çıkmadan önce

MOLDOVAYA ARAÇLA NASIL GİDİLİR GİDERKEN BULUNMASI GEREKEN EVRAKLAR

1.Araç Mutlaka sizin adınıza olmalı yada Araç sahibinin size bir vekalet vermiş olması gerekiyor

2.Uluslararası Araç Tafik Sigortası (greencard) mutlaka olması gerekiyor.

3.Çipli ehliyetinizin olması gerekiyor.

Aracı evraklarını beyan eden kişinin kullanması gerekiyor misal evraklar eşinizin adına ama direksiyon başında siz varsanız polis tespit ederse başınız ağrıyabilir.

HER KÖYÜN GİRİŞİNDE TRAFİK POLİSİ VAR.

Moldovada otoban olmadığı için sehirler arası yollar köylerin içinden geçiyor koylere yanaştığınızda hız sınırlarına cok dikkat etmeniz gerekiyor azami hız limiti bazı yerlede saate 3O km’ye kadar düşebiliyor mobil radarlı Polislerin sayısı çok fazla ,Araçlarda cam filmi yasak aracınızın camında film olmazsa iyi olur.

Yaya geçitlerinde ışık yanmasa bile yayalara mutlaka öncelik vermeniz gerekiyor bu kural ülkemizdede yeni başladı ama Moldovada cok dikkatli şekilde uygulanıyor.

Bunların yanı sıra Polis sizi gereksiz yere durdurabilir ve rüşvet beklediğini anlarsanız O ulkenin dilinde anlaşmaya çalışmayın direk tercuman isteyin (Bu durumda genelde uğraşmamak için bırakıyorlar) Moldovaya cok sık gidip gelen deneyimli vatandaşlar bu şekilde Polise Rüşvet vermekten kurtulduklarını anlatıyorlar.

Moldovanın yolları dar ve bazı bolgelerinde yollar cok bakımsız size ve aracınıza zarar gelmemesi için dikkatli ve yavaş gitmenizi tavsiye ederiz.

Araçlarıyla Gitmek isteyenlere kazasız belasız yolculuklar dileriz.

(sayfamızda gösterilen reklamlardan herhangi birini gezerek bize destek olabilirsiniz)