LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN

İŞLERİNİ KAYBEDEN YÜZLERCE MOLDOVA VATANDAŞI ÜLKLERİNE DÖNEBİLMEK İÇİN YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR

KORONA SALGINI SONRASI İŞLERİNİ KAYBEDEN YÜZLERCE MOLDOVA VATANDAŞI OTOBUSLERİN VE UCAKLARIN ÇALIŞMAYA BAŞLAMASI VE ÜLKELERİNE DÖNEBİLMEK İÇİN YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR

Korona salgını birçok sektörde işyerlerinin kapanmasına ve milyonlarca çalışanın işsiz kalmasına neden oldu. Salgın öncesinde Türkiyede gündelik ev işleri ,mağaza ve birçok sektörde binlerce Moldova vatandaşı çalışıyordu. Mağazaların kapanması gündelik ev işlerinin azalması nedeniyle birçok Moldova vatandaşıda işsiz kaldı .

İşsiz kalan Moldova vatandaşları kapıların kapanmasından dolayı ülkelerinede dönemiyorlar krizin başlangıcından itibaren Moldova devleti Türkiyedeki vatandaşları için iki defa ucak gönderebildi bu ucaklarlada sınırlı sayıda insan ülkesine dönebildi .

Kriz sonrası 12 yıldır calıştığı işten cıkarılan Nadejda STANCU 16 Martta işten cıkarıldım yatılı çalışıyordum tazminatımda verilmedi eşyalarım cok olduğu için ucakla da Moldovaya dönemedim cok bayan işsiz kaldı nisan ayında otobuslerin yeniden çalışacağını bekliyorduk ama sınırlar açılmadı şu an arkadaşlarımın yanında kalıyorum benim gibi binlerce mağdur Moldovalı var kiminin parasıda kalmadı yetkililerden acil yardım bekliyoruz Lütfen sesimizi duyurun dedi.

İŞSİZ VEYA PARASIZ KALAN MOLDOVALILAR HİÇBİR MADDİ YARDIM ALAMIYOR.UÇAK BİLETLERİ ÇOK PAHALI HERKESİN UÇAK BİLETİ ALMA ŞANSI YOK

Sadece iki uçak geldi ve herkes gidemedi diyen DORA BIHOL iki aydır binlerce Moldovalı işsiz ve maddi sıkıntı içerisinde Moldovaya dönebilmek için bekliyor ve kimse bize nezaman dönebileceğimiz hakkında bilgi vermiyor . En azında kısa bir süreliğine ucak haricinde otobüslere müsade edilirse işsiz kalan insanlar Moldovaya dönebilir dedi.